Metaverse Nedir?

Sanal Evren olarak adlandırılan metaverse insanların sanal ortamda iletişim kurmalarına izin veren dijital bir dünya olarak karşımıza çıkmaktadır. Metaverse kavramı son zamanlarda oldukça fazla ilgi odağı olmaya başlamıştır. Metaverse dünyası ile birlikte insanlar bu sektörde sanal ya da artırılmış gerçeklik cihazları sayesinde üç boyutlu olarak farklı bir evreni adım atmış olacaklar.

dijital dünyadaki en büyük gelişmelerden biri olarak bilinen Metaverse evreninde insanlara pek çok imkan sunuluyor.

Metaverse sayesinde artık bu yeni dünyanın içinde yaşayan farklı bir kimliğe sahip olmuş oluyorsunuz. Bu yeni evren ile birlikte kolayca gündelik hayatınızda yapmış olduğunuz aktiviteleri gerçekleştirebilme imkanına sahipsiniz. Örneğin spor yapıyorsunuz, insanlar ile iletişim kurabiliyorsunuz. Dijital ikizinizi oluşturma imkanına sahip oluyorsunuz.

 Şu an kullanmış olduğumuz sosyal medya platformlarındaki ve oyun oynadığınız zaman kullandığınız profiller metaverse de de uygulanmaktadır. Metaverse evreni ile birlikte insanlar kendilerine ait dünyaları kurabilir, Star Wars gibi kurgusal evrenlere katılma şansını yakalayabilirler. Aynı zamanda kullanıcılar iş sahibi olabilirler. Bu sebepten dolayı Metaverse  herhangi bir bağlantı ya da cihaz ile orada da gerçek dünyadaki işlerini kolaylıkla gerçekleştirebilme imkanına sahiptir.

Aynı zamanda NFT’ler içinde oldukça kullanılabilir bir alan olacak. Metaverse’de gitmek istediğiniz bir ülke ile direkt olarak etkileşime geçmiş oluyorsunuz.  Bu sebepten dolayı gitmiş olduğunuz yere sanal olarak gitseniz  bile gerçekten gitmişsiniz hissiyatına kapılıyorsunuz. Metaverse evrenine girdiğinizde karşınıza loading ekranı çıkmaktadır. Çok da kadrajtan çıkmadan çok rahat bir şekilde  istediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra  evrenin içerisinde kamera yer alıyor. İstediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz .Metaverse evrenini kullanırken ister oturabilirsiniz, ister ayakta durabilirsiniz. Bu durum tamamen size kalmış. Bunun yanı sıra metaverse evreninde bulunan kamera ile fotoğraflar çekerek anı oluşturabilirseniz.  Bunun dışında  kendi oluşturduğunuz avatarlarınıza kıyafet satın alabilirsiniz. Metaverse evreninde istediğiniz gibi farklı ortamlara giriş yapabilirsiniz. Metaverse evrenine cihazla giriş yaptığınızda bilgisayar üzerinden de kolaylıkla buraya giriş yapabilirsiniz. Metaverse evreni ile bilgisayarınızı bile kontrol edebilirsiniz.

Bunun dışında metaverse evreni üzerinden binlerce yıl öncesine ya da sonrasına erişim sağlayabilirsiniz. Tarih açısındna bu durum oldukça önemlidir.  Burada kültürel geziler gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra gerçek hayatta yapamayacağınız her şeyi burada yapabilirsiniz. İstediğiniz konserlere, sinemalara, ülkelere metaverse evreni ile kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Hatta resim sergilerinin içerisindeki tablolara bile giriş yapabilirsiniz. Örneğin, Mona Lisa tablosunun içerisine girip sanki oradaymışsınız gibi bir hissiyata kapılabilirsiniz. Sanal evrende zombi filmlerinin içerisine girebilirsiniz. Zombilerin arasında 3 boyutlu evrenin içerisinde hayatta kalma mücadelesi verebilirsiniz. Yalnızca filmlerin içerisine değil aynı zamanda oyunları içerisine de girebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaparken kendi avatarınızı en baştan oluşturmanız gerekmektedir. Kendi avatarlarınızla istediğiniz dizilerin ,filmlerin  setlerine kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla kendi küçük gezegeninizi inşa ederek, kendi dünyanızın başrolü olabilirsiniz. İş  başvurusunda bulunup, doya doya dijital cüzdanınızda yer alan kripto paralarınızla alışveriş yapabilirsiniz. Kendi avatarınıza farklı isimler bulabilirsiniz. Metaverse evrenine istediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz. Yalnızca metaverse’ye giriş yapılmak için asla internetin kesilmemesi gerek. Bunun için uzmanlar 6G’ye bile ihtiyaç duyacak. Bunun yanı sıra metaverse’ye ilgi her geçen gün daha fazla ilgi  ve beğeni toplamaktadır. Son  zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 vakaları sebebi ne yazık ki pek çok sektörü yakından etkilemektedir. Özellikle topluluğun fazla yer aldığı sinemalara, tiyatrolara, konserlere ne yazık ki Covid-19 salgının meydana gelmesi ile birlikte kısıtlamalar getirilmiştir.

 Metaverse tam da bu noktada müzikseverlere, sinemaseverlere, sporseverlere ve tiyatro severler bambaşka bir fırsat sunmuştur. Sunulan bu fırsat ile birlikte artık insanlar oturdukları yerden kolayca gitmek istedikleri konserlere, maçlara, sinemalara, tiyatrolara erişim sağlayabilme imkanına sahip oluyorlar. Özellikle metaverse evreninde gitmek istediğiniz ülkelere istediğiniz gibi ulaşım sağlayabilmekte olduğunuzu açıkça belirtelim.

 Metaverse evreni ile birlikte aslında gerçek hayatta gitmek isteyip de gidemediğiniz ülkelerin çok rahat bir şekilde kültürlerini, siyasal ve coğrafi özelliklerini öğrenmiş oluyorsunuz. Bunun yanı sıra metaverse evrenine giriş yaptığınızda mutlaka size bu evrende verilen kameraları kullanmanızı özellikle tavsiye etmekteyiz. Gitmek istediğiniz yerlere ışınlandığınızda istediğiniz kadar kameralarını kullanarak fotoğraf çekilerek  unutulmayacak hatıralar bırakabilirsiniz. Metaverse evreninde nasıl ki gerçek hayatta kendinize kıyafet alıyorsanız bu evrenin içerisine girdiğinizde de alışveriş yapabilme hakkına sahipsiniz. Avatarlarınıza istediğiniz kıyafetleri  dijital cüzdanınızda kripto paralarınız olduğu sürece kolayca satın alabilirsiniz.

Metaverse’ye giriş yaptığınızda  en çok merak edilen durum mahremiyettir. Bu konuda metaversenin nasıl bir yol izleyeceği henüz bilinmemekle birlikte pek çok kullanıcının kafalarını karıştırmış durumda.  Metaverse ile birlikte aslında bu gerçek dünyada yaptığınız tüm işleri orada da yapabilme hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda ortak arkadaşlarınız ile birlikte metaverse evrenine giriş yaptığınızda arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Metaverse Bizi Olumsuz Yönde Nasıl Etkiler?

Teknolojinin yararları her ne kadar saymak ile bitmese de aslında zararlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Metaverse tamamen internet ortamında gerçekleştireceğimiz bir evren. İşte tam da bu noktada belirtilmesi gerekir ki  mahremiyet ve kişisel güvenlik açısından metaversenin nasıl bir yol izleyeceği bir hayli kullanıcıların kafasını karıştırıyor.

 Metaverseye Nasıl Girilmektedir?

Son zamanlarda oldukça ilgi odağı olan Metaverse evreni aslında tamamı ile dijital bir ortama ifade etmektedir bu evrene girebilmek için sanal gerçeklik gözlüğü takıp birçok ekipmanlar giyerek herhangi bir yerden dijital bir evlenen bağlana bilmeniz oldukça mümkün mü ediyorumdur meteorlar sistemi ile birlikte spor yapabilir alışverişe çıkabilir hatta arsa satın alabilirsiniz.

Metaversenin salladığı faydalar saymakla bitmiyor. Mete varsa üzerinden alışveriş yaparken ödeme işlemleri gerçekleştirip kimliklerinizi doğrulamaktasınız. Hatta kimlik doğrulama işlemlerine bu platform üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Metaverse ile birlikte bir yere gittiğiniz zaman o yerin geçmiş ya da gelecek dönemine ait görüntülerini çok rahat bir şekilde izleyebilirsiniz.  Bu dünyanın içerisine girdiğinizde siz artık sesleri duyabiliyorsunuz. Oradaki insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Metaverse eğitime,sağlığa oldukça fazla yarar sağlıyor. Metaverse evreninin içerisine girdiğinizde herkesin kendi avatarı oluyor. Ortak Metaverse girdiğiniz taktirde pek çok kişilerle  iletişim kurabilirsiniz.

 Metaverse ile birlikte avatarlarınıza kıyafet satın alabilirsiniz.

Metaverse özellikle yeni pazarlama fırsatları sunmaktadır. Sanal ofis alanları oluşturmaktadır. Dünya genelinde istediğiniz bir yerde tura çıkabilme imkanına sahipsiniz.

 Dilediğiniz vakit istediğiniz ülkeye Metaverse evreninde gidebilirsiniz.

Süper Star Ajda Pekkan NFT Koleksiyonu Yaptığını Haber Verdi.

Son zamanlarda Metaverse kavramını oldukça fazla duymaktayız. Sanal evren olarak adlandırılan  insanların sanal ortamda iletişim kurmalarına  yardımcı olan Metaverse çılgınlığına ilgi gitgide artış gösteriyor.

Metaverse’ye destek pek çok ünlü ismin  NFT  dünyasına girmesi ile birlikte adeta çığ gibi büyümeye başladı. Süper star pop sanatçı Ajda Pekkan Twitter sosyal medya hesabından NFT koleksiyonu yaptığını haber verdi. Başarılı sanatçı Ajda Pekkan Metaverse dünyasına bu haber ile resmen giriş yapmış oldu.

Süper starın 100 parçalık İlk Nft koleksiyonu 15 Ocak 2022 tarihinde yayınlanacak fakat henüz tarih  ile ilgili net bir açıklama yapılmaması ise kafaları karıştırmış oldu. Aldığımız  bir diğer habere göre 25 Şubat 2022 tarihine kadar  Pancakeswap borsası 250 dolar değerinde Nasadoge Token satışa sunacak. Burada yapılacak çekilişten sonra  metaverse kullanıcıları  Ajda Pekkan in Nft’lerine sahip olabilecek.

Sanat Camiasından Metaverse’ye Büyük Destek Geldi.

 Sanal evren olarak adlandırılan ve internetin geleceği olarak adlandırılan Metaverse çılgınlığına başta Ünlü Komedyen Cem Yılmaz olmak üzere Süper star Ajda Pekkan,Paris Hilton, Can Bonomo,Justin Bieber, Rihanna ,Snoop Dog, Lindsay Lohan,Ellen DeGeneres,Tony Hawk, Shawn Mendea,Eminem,Kate Moss,Çare Delevigne,Emily Ratajkowski gibi ünlü isimler yer aldı

Metaverse’den Bir İlk. Dünyaca Ünlü Kanadalı Şarkıcı Justin Bieber Metaverse’de

Son zamanlarda oldukça merakla takip edilmekte olan Metaverse, evreninde bu sefer dünyaca ünlü Kanadalı pop şarkıcı Justin Bieber rüzgarı esti. Özellikle son dönemlerde sosyal medya platformlarında infulencerlerin hem ilgi odağı hem de rakibi olan  Metaverse evreninde bu sefer Justin Bieber rüzgarı esti. 18 Kasım’da sahnede hayranları ile buluşan Justin Bieber Metaverse evrenine son derece önemli bir adım atmış oldu. Metaverse evreni ile birlikte kullanıcılar sevdikleri sanatçıların konserlerine bilet alıp kolay bir şekilde erişim sağlayacaklar.

Suudi Arabistan’dan Çok Konuşulacak Hamle Geldi. Kabe Metaverse Evrenine açıldı

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan Kabe’nin metaverse evrenine açıldığını ifade etti. Artık metaverse evreni ile birlikte insanlar kutsal mekanları sanal ortamda sanki oraya gidiyormuş gibi istedikleri şekilde ziyaret etme imkanına sahip olacaklar. Bu sistem ile birlikte kutsal mekanları çok rahat bir şekilde ziyaret edebilecekler.

Hacer-ül Esved Taşı Simülasyonu Metevarse Evrenine Gercekleştirildi

Mescid-i Haram’ın resmi sosyal medya platformu Facebook İnternet sayfasından yapmış olduğu paylaşımda metaverse üzerinden müslümanların Kabe’ye yapılacak hac  ziyaretinden önce Hacer-ül Esved taşının da simülasyonu yapıldı. Bu simülasyon ile birlikte yalnızca taşı görmek ile  kalmayacak aynı  zamanda kutsal taşın kokusunu alabilecek ve dokunmuş olacaksınız.

Amerikalı Dünyaca  Ünlü Yıldız Paris Hilton’dan Yılbaşında Dev Metaverse Partisi

Amerikalı dünyaca ünlü oyuncu ve marka sahibi olan Paris Hilton yılbaşında metaverse partisi verdi. Dijital ortamda gerçekleştirmiş olan bu harfler dünyanın dört bir tarafından kullanıcı katıldı. Dünyaca ünlü marka sahibi Paris Hilton bir gecede 700.000 dolar kazanarak çok büyük bir gelir elde etti .Paris Hilton’un bu dijital partiyi yapmasının bir diğer nedeni ise son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgınından kaynaklı olduğu ön görülmekte. Artan Covid 19 vakaları ne yazık ki pek çok sektörü derinden etkilediği için partinin sanal ortama taşınılması oldukça fazla beğeni toplayıp ilgi odağı oldu. Her geçen gün  hızla gelişmeye  devam eden Metaverse’nin sanal parti imkanı gün geçtikçe artmaya devam edecek gibi duruyor.

Metaverse’de Nasıl Arsa Satın Alınır?

İnternetin geleceği olarak adlandırılan metaverse evreninde arsa alım satım işlemleri de hız kesmeden gerçekleştirilmeye devam ediyor. Peki Metaverse evreni üzerinden arsa almak ne kadar fiyattadır? Arsalar nasıl satın alınır? Arsa satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir? Gelin hep birlikte bu yazımızda öğrenelim.

 Metaverse evreninde metaverse arazileri aslında kullanıcılara oldukça ciddi yatırımlar kazandırmaktadır. Nasıl ki gerçek dünyada arsa satın aldığımız ta zamanda arsaların değer kazanır dediğini gördüğümüz gibi metaverse üzerinden de arsa satın aldığınızda arsalarınız zamanda değer görecektir .Bunun yanı sıra  satın  almış olduğunuz arsalarınızı kiralayıp satabilme imkanına sahipsiniz. Metaverse kullanıcıları bu arsalarla oyunlar, binalar,araçlar ve 3B nesneler kolaylıkla doldurarak inşa edebilirler. Aynı zamanda kiralayarak büyük gelirler elde edebilirler

 Metaverse evreninde arsa satın almak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz ve uymanız gereken pek çok önemli  kurallar yer almaktadır. Gelin bu konulara göz atalım.

Öncelikle metaverse evreni üzerinden alışveriş işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için dijital bir cüzdanınızın   olması gerekmektedir. Bu cüzdanda biriktirilecek olan para birimi ise kripto paralardır. Metaverse özellikle bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Bu evren üzerinde hangi coinin aktif olduğu yer almaktadır. Aynı zamanda burada coin satın alabilme imkanına sahipsiniz. Coin satın aldığınızda arsa alım satım işlemlerinizde herhangi bir sorun yaşamamak adına mutlaka dijital cüzdanınızı düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra coinleri satın aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus  metaverse arsası alacağınız belirlenmiş platformlara dijital paranızı yatırmanız gerekmektedir. Parayı yatırdıktan sonra mutlaka kontrolü detaylı bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Türkiye, Metaverse Evreni Üzerinden En Çok Arsa Satın Alan Ülke Oldu

İnternetin geleceği olarak bilinen Metaverse evreni, gün geçtikçe daha fazla gelişmekte. Arsa satın alım işlemleri ile oldukça fazla ilgi gören Metaverse evreninde Türkiye’den ilgi oldukça dikkat çekici düzeyde. Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde Metaverse evreninde arsa satın alanların sayısı gün geçtikçe artış göstermekte. Bu noktada özellikle belirtilmesi gerekir ki İstanbul’da yapılan araştırmalarda Nişantaşı’ndaki metaverse arazileri 250 TL olarak belirlenirken, Bağcılar’da yer alan metaverse arazileri yaklaşık olarak 125 TL olarak belirlendi.  En az 200 TL’den satışa çıkan metaverse evrenindeki arsaların üst limiti ise 200.000 TL ve 250.000 TL arasında belirlenmiş durumda.

Metaverse Arsası Satan Yerler Hangileridir?

Son zamanlarda oldukça yoğun ilgi gören ve internetin geleceği olarak bilinen metaverse çılgınlığını eminiz ki duymuşsunuzdur. Metaverse evreni durmak bilmiyor. Bu sefer de bu evren üzerinden arsa alım satım işlemleri gerçekleştirildiğini duyurdu. Peki  metaverse evreni üzerinden sanal arazi satan yerler neresidir? Bu yerleri sizler için araştırdık:

Axie Infinity

  • Blocktopıa
  • Genesis City
  • nextearth. io
  • Dvision Network
  • myneighboralice
  • Lunacia
  • MatrixWorld Land Sale

İnstagram Haberi Verdi. Metaverse Artık  İnstagram’da

Dünyada en çok kullanıcıya sahip olan Instagram sosyal medya platformu metaverse  çıkışı ile adeta gündeme bomba gibi düştü. Instagram’ın yeni özelliği metaverse olacak. Bu özellik kapsamında Instagram’da yer alan hikayelere ve mesajlaşma bölümüne 3 boyutlu avatarlar eklenecek. Alınan haberlere göre İnstagram’ın bu yeni özelliğinin test aşaması belirli bir kullanıcı  kesimine hitap edecek olan bu yeni özellik ilerleyen süreçlerde kendini daha fazla geliştirmeye hedefliyor.

Metaverse Evrenine Cem Yılmaz  da Katıldı

Süper star Ajda Pekkan,Paris Hilton, Can Bonomo,Justin Bieber, Rihanna ,Snoop Dog, Lindsay Lohan,Ellen DeGeneres,Tony Hawk, Shawn Mendea,Eminem,Kate Moss,Çare Delevigne,Emily Ratajkowski gibi isimlerin oldukça fazla destek verdiği metaverse evrenine bu sefer de Ünlü komedyen Cem Yılmaz dahil oldu. Ünlü komedyen   Cem Yılmaz geçtiğimiz günlerde metaverse evreninde yerini aldığını kişisel Twitter hesabından duyurmuştu. Cem Yılmaz

 NFT’leri satmak için Opensea adında bir platformu tercih ediyor. Bunun yanı sıra ünlü komedyen bu platformda daha önce kendine ait avatarlarından ve bazı kadim çizimlerinden koleksiyonunu  açık arttırmaya çıkardığını duyurmuştu. Bu koleksiyondan 3 tanesi  tamamıyla satıldı. Ünlü  komedyenin  NFT’lerini anonim kişi olan Whisky Bath ile Okan Uçkun ve Rıza Selçuk Saydam isimli kişiler satın almış oldu. Daha sonra ünlü komedyen NFT’lerini açık arttırma sonucu satın alan kişilere kişisel sosyal medya hesabından teşekkürlerini iletti.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir