Siber zorbalık çocuklarımızı tehdit ediyor.

Pandemi sürecinde internet kullanımının artmasıyla birlikte online mecralarda görülen siber zorbalık, özellikle çocukları tehdit ediyor.

Bilgi ve iletişim teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte gençler ve çocuklar arasında internet kullanımına ilgi artarak devam ediyor. Çocuklar, vakitlerinin önemli bir bölümünü elektronik ortamlarda harcadığı için taciz ve tehdit gibi olaylara maruz kalıyor. Peki, siber zorbalığı önlemek için nasıl bir çalışma programı yapmak gerekiyor? Sosyal platformlarda meydana gelen bu siber zorbalık insanlar üzerinde nasıl etkiler bırakıyor? Sosyal Medya Uzmanı Ömer Layık, sosyal medyada siber zorbalık tehlikesini Millî Gazete’ye anlattı.

SİBER ZORBALIK GÜN GEÇTİKÇE ARTIŞ GÖSTERİYOR

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Layık, “Teknolojinin gelişip yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya uygulamalarındaki kullanıcı sayılarında ciddi artış gözlemlendi. Siber saldırılar digital ortamda da yerini aldı. Sosyal medya platformunda bir kullanıcının sizin hakkınızda incitici, kötü yorumlar yapması, sizi utandıracak bir paylaşımda bulunması siber zorbalık kapsamında değerlendiriliyor. Dolayısıyla sizi küçük duruma düşürecek siber zorbalıklardan mümkün olduğu kadar kaçınmanız gerekiyor ” dedi.

SİBER ZORBALARDAN NASIL KURTULURUZ?

Son dönemlerde mesajlaşma, resim ve video paylaşma platformlarının bir arada bulunduğunu belirten Sosyal Medya Uzmanı Ömer Layık, “Sosyal medya uygulamaları ne yazık ki siber zorbalık tehlikesi ile kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Aslında bu durumda yapmamız gereken işlem oldukça basit bir aşamadan geçiyor. Öncelikle zorbalık yapan kullanıcıyı sosyal medya hesabınız üzerinden engelleyin. Zorba kullanıcıyı engellediğinde bir daha size engellemiş olduğunuz hesaptan hiçbir şekilde erişim sağlayamıyor. Engelledikten sonra sosyal medya uygulamasına şikayette bulunursanız siber zorbalığın önüne geçmiş olursunuz. Bunun dışında özellikle sosyal medya uygulamalarınızdaki hesapların arkadaş listesini düzenli olarak takip etmeye çalışın. Tanımadığınız, iletişim kurmadığımız ya da güvenmediğiniz kullanıcıları hesabınızdan engelleyip çıkarabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar siber saldırganlar ile iletişime geçmemeye özen gösterebilirsiniz” diye konuştu.

“SİBER ZORBALIK RUH SAĞLIĞIMIZI BOZUYOR”

Ömer Layık, sosyal medya uygulamalarında siber saldırılar her geçen gün artış gösterdiği belirterek “Genelde siber zorbalığa maruz kalan kullanıcılarda depresif bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, uyku düzensizliği, içe kapanma, duygu durumunda bozukluklar, yoğun öfke, stres, psikiyatrik bozukluk, intihara eğilim gösterme gibi durumlar meydana geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“SİBER ZORBALIK TOPLUMU OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR”

Siber zorbalığın toplum üzerinde oldukça olumsuz etkilere sebep olduğunu belirten Ömer Layık, “Siber saldırıya maruz kalan insanlarda güven sorunu meydana geliyor. Bunun yanı sıra insanlar birbirinden uzaklaşarak asosyal iletişime geçiş yapıyorlar. Sosyal medya platformunda siber saldırıya maruz kalan insanlar hayata karşı daha depresif, sinirli ve gergin oluyorlar. Siber zorbalık, aynı zamanda insanların birbirleri ile olan ilişkilerini de olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla zorbalık dijital çağda da oldukça önemli tehlikelere yol açıyor. Sosyal medya kullanacaksanız hesabınızı gizli hesaba aktarabilirsiniz. Çünkü herkesin erişim sağladığı hesabınıza dolandırıcılar ya da siber zorbalar da erişim sağlayabiliyor. Tanımadığınız, daha önce konuşmadığınız ya da güven konusunda emin olamadığınız insanların, sizin hesabınızı takip etmelerine izin vermeyin. Kişisel bilgilerinizi, güncel telefon numaranızı, banka hesap bilgilerinizi, kimlik numaranızı, kimliğinizde yer alan seri numaranızı ve güncel adresinizi kimseyle paylaşmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Leave A Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir